Jak použít strahovský SHELL?

Co je http://shell.sh.cvut.cz?

Volně dostupný linuxový server. Primárně na něm využijete webový server v kombinaci s PHP. Využívat ho mohou pouze registrovaní členové SiliconHill klubu. Umí toho však mnohem více. Více základní informací najdete na oficiální wiki.

Quick start

Stačí vám jakýkoliv SSH klient. Využít můžete například Putty.

Přihlásit se pomocí putty je jednoduché

Přihlášení

Po přihlášení budete vyzváni k zadání uživ. jména a hesla. Ty jsou stejné jako do systému IS.
Následně můžete pomocí příkazu ls vypsat obsah složky. Zjistíte, že ve svém domovském adresáři máte vytvořenou složku "public_html". Tato složka je přístupná z internetu z adresy: http://shell.sh.cvut.cz/~vase_uziv_jmeno_do_is.

Hello World

fsivak@shell:~$ cd public_html
fsivak@shell:~/public_html$ nano hello.html
A následně můžete napsat jakýkoliv html kód se Vám zachce. Nevadí že soubor "hello.html" neexistuje, nano ho pro Vás po zápisu vytvoří. Pro zápis (uložení) stiskněte ctrl+O . Pro uzavření crl+X. Použít můžete samozřejmě i php, stačí namísto "html" koncovky dosadit "php".

Jak psát kód u sebe a soubory přenášet jako po FTP?

Soubory se přenášejí taktéž přes ssh. Používám k tomu program Secure Shell Client [Windows]. Je snadné ho použít a nabízí "total commander like" přenos souborů:
Jak vypadá Secure Shell Client file transfer?

PHP: jak si nechat zobrazit chybové hlášky?

Na začátku každého skriptu musíte vložit:

error_reporting(E_ALL | E_STRICT);
ini_set('error_reporting', E_ALL | E_STRICT);
ini_set('display_errors',1);
Jakákoliv chyba bez volání výše uvedeného kódu se projeví jako HTTP 500.

Pozor! Parse errory Vám server ani tak nebude psát. Parse errory totiž vyhazuje již před evaluací, Váš error_reporting se tedy nevyhodnotí (neprovede). Parse error se projeví jako HTTP 500. Syntax check provádím na svém lokálním stroji pomocí php konzole.

O tomto mini-návodu

Autorem je Filip Sivák, zastihnout ho můžete na Fidilipnospam@gmail.com.
Pokud by jste někdo chtěl nějaký návod na něco, mohu zkusit něco sepsat. S většinou technologií, které jsou na serveru dostupné však zkušeností nemám (jmenovitě Nodejs, Python pro web).
Warranty: netvrdím, že tento postup, jak pracovat s shellem je ten nejlepší. Je to jediný způsob jaký jsem zkusil a zároveň mi vyhovuje.